Vybavení na schůzku

• Uzlovačka
  • Šátek
  • KPZ
  • Oblečení, které se může ušpinit či poničit při venkovních hrách

Vybavení na jednodenní výpravu

• vše vybavení na schůzku
  • malý batoh
  • 1,5 l pití
  • nůž (ideální je zavírací)
  • oddílové tričko
  • oblečení dle počasí
  • dobrá obuv
  • jídlo a speciální vybavení dle aktuálních propozic

Vybavení na vícedenní výpravu

Je potřeba počítat s tím, že na výpravě oblečení může dojít k úhoně, proto je vhodné spíše staré a obnošené oblečení. Myslete také na to, že kluci si musí nosit vše na zádech. Jednak je zcela zásadní, aby měli jen jedno zavazadlo – a to batoh rozumné kvality. A pak je potřeba dbát na to, aby netahali zbytečnosti (jako např. tři páry bot).

Obecně je dobré vybírat oblečení na výpravu tak, aby bylo víceúčelové (např. na zimní výpravu je lepší než tlustá péřovka zabalit mnoho vrstev, jednak se lépe reguluje tepelný komfort a jednak jsou spodní vrstvy využitelné na spaní, pobyt v budově apod.).

• Vše vybavení na jednodenní výpravu
  • Kalhoty (zpravidla stačí jedny, tepláky a jiné kalhoty z nasákavých materiálů jsou nevhodné)
  • Pracovní triko či košile (zkušenost praví, že klukům stačí na výpravu do lesa jedno triko, pokud je vybavíte více svršky, stejně obvykle při nočním vybalování bivaku navlhnou a uválí se)
  • Jedny náhradní slipy/trenýrky jsou na víkendovou výpravu dostatečné
  • Ponožek také nebalte mnoho, stačí jedny náhradní na spaní (pokud je na výpravě mokro, boty budou mokré po celou výpravu a nemá tak smysl si do nich brát suché ponožky, na výpravách, které proprší je důležité mít jeden suchý pár na spaní)
  • Více bot nemá smysl tahat (pokud je mokro, tak je prostě mokro a v případě, že kluci mají s sebou tři páry bot, přivezou domů tři páry promočených bot)
  • Plavky balte pro jistotu na každou výpravu (často se v létě naskytne příležitost ke koupání nebo při podzimních akcích jdeme do bazénu)
  • Bivakovací přístřešek (fasuje se vždy do páru před výpravou v klubovně)
  • Igelit pod sebe (alespoň 2x1 m)
  • Spacák (v dnešní době je již možné slušný spacák sehnat kolem 400 Kč ve slevě v hypermarketech, rozhodně ne dekáče, dětské spacáky nebo cyklistické spacáky)
  • Na spaní se hodí termoprádlo (spodky + triko), které mnoho nezabere, ale zahřeje
  • I v léte se může hodit čepice či kukla (když spíme u vody, může být nad ránem sotva nad nulou)
  • Dále pak vybavení dle počasí (mikinu či svetr – jeden kus, případně slabší mikinu + silnější svetr)
  • Na výpravách si obvykle vaříme, proto je potřeba mít s sebou nějakou jídelní misku - stačí jednodílná + hrnek (výhoda kovové nádoby je, že se přímo v ní dá uvařit, ale oblíbené jsou i tzv. misky-misky-misky, tedy silikonové misky, které se teleskopicky skládají sami do sebe a zabírají minimum místa)
  • Často opomíjená je lžíce
  • Velmi vhodné je přibalit pořádný kus bavlněného hadru (např. staré triko) - kluci to ocení zejména když není možné na výpravě umýt ešus dokonale a hadr se využije na nouzové vytření a pak se vyhodí
  • Kartáček na zuby, pasta (byť ne vždy jsou podmíky k jejich využití - např. v pískovcových skalách, kde šetříme každý decilitr vody), kus mýdla, malý ručník (ideální jsou moderní mikrovláknové), kus toaletního papíru
  • Pláštěnka
  • Baterka (často zapomínaná)
  • Složená igelitová taška nebo radši dvě (hodí se na odpadky, zabalení špinavého ešusu aj.)
  • Na každé výpravě se hodí pracovní rukavice (nepoplastované), např. když je potřeba vyndat horký kotel z ohně
  • Nezapomeňte na lístky nebo tramvajenku na MHD
  • Jídlo a další speciální vybavení je vyhlašováno vždy před výpravou

Vybavení na tábor